Vyrobeno s láskou v České republice.
Neohodnoceno

Lázeňský pohárek "Svatošky"

vhodné do myčky

karlovarský porcelán

ručně dekorováno

autorská ilustrace Svatošské skály z kolekce Karlovy Vary

Skladem
Kód: 982
250 Kč
Kategorie: Ostatní
Lázeňský pohárek "Svatošky"
Novinka

Svatošské skály

V první polovině 19. století se staly bizarní skalní útvary v romantickém údolí místy peřejnaté řeky, nazývané na základě několika místních pověstí o zkamenělém svatebním průvodu Svatošské skály, oblíbeným výletním cílem karlovarských lázeňských hostů. Naproti skalám stával malý výletní hostinec, kam zajížděly z Doubí a Karlových Varů fiakry. U hostince se mohli výletníci projet na lodičkách. V době romantismu inspiroval přírodní výtvor opředený pověstmi řadu umělců, Johanna Wolfganga Goetha, Theodora Körnera či Sigmunda Freuda k literárnímu či dramatickému ztvárnění. Zdejší pověst se objevila i v knize pohádek bratří Grimmů.

V roce 1933 bylo skalní město pro svou jedinečnost vyhlášeno chráněným přírodním výtvorem a roku 2007 byly nakonec Svatošské skály vyhlášeny Národní přírodní památkou Jan Svatoš. Předměty ochrany jsou geomorfologicky ojedinělé žulové skalní útvary, dosahující výšky až 50 metrů, s charakteristickou blokovou odlučností. Na lokalitě jsou zachovány fragmenty původních borů s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení